Maraton CykloOpawy – Wyraź opinię

Powoli opada kurz bitewny po Mistrzostwach Polski w przełajach, sezon nieubłaganie zbliża się do końca i można już pokusić się o podsumowania. Tak, to był dobry rok dla MTB – XC a 2016 zapowiada się jeszcze lepiej.

Znany jest kalendarz imprez PZKol, zapowiedzi organizatorów oraz regionalne kalendarze. Od Bałtyku po Tatry można przebierać w ofercie jak w ulęgałkach. Dla organizatorów jest nie lada wyzwaniem znalezienie terminu zawodów który nie kolidował by z podobną imprezą i formuły która mogła by Was przekonać do startu.

zdj5  cyklo

I tutaj pojawia się powód dla którego zawracam Wam głowę.

Ekipa z Głuchołaz, która 3 września 2016r. ( sobota) organizuje Cykloopawy XC – finałową edycję Pucharu Polski XCO ma zamiar zrealizować kolejne przedsięwzięcie.
4 września 2016 ( niedziela) planujemy zawody o roboczej nazwie Maraton Cykloopawy. Słowo maraton może tu być mylące gdyż formułę zawodów zamierzamy oprzeć na rozwiązaniach znanych zarówno w maratonach jak i XCO. Nie mamy pojęcia czy na taką hybrydę jest zapotrzebowanie stąd prośba do Was o wyrażenie opinii.

Założenia imprezy:

  • – Start / meta, miasteczko zawodów w oparciu o infrastrukturę rozegranych dzień wcześniej zawodów Pucharu Polski – Głuchołazy, zdrojowa część miasta.
  • Start równoczesny wszystkich kategorii. Sektory startowe. Startujący z wyjątkiem kategorii Rodzinnej w trakcie wyścigu decydują jaki pokonają dystans. Oddzielna klasyfikacja każdego dystansu.
  • Dwie trasy położone na stokach góry Parkowej. Rodzinna technicznie łatwa i druga właściwa zbliżona poziomem trudności do typowej trasy XCO.

Dystanse :

  • Rodzinna – trasa ok 12 km, o sumie przewyższeń ok 700 m o profilu trasy XCM.
  • Mała – runda rodzinna jako rozjazdowa + 1 runda właściwa o długości ok 10 – 14 km i sumie przewyższeń ponad 1300 m. Trasa wytyczona zostanie po części trasy z dnia ubiegłego i części trasy z edycji XCO „ Langa” . Będzie co jechać i w założeniu nie mają to być chodniczki.
  • Średnia – runda rodzinna + 2 rundy.
  • Duża – runda rodzinna + 3 rundy. ( suma przewyższeń ponad 4 500 m.)

– kategorie wiekowe oparte o wzorce z XCM. Nagrody będą rosły na każdej rundzie.

Ponadto wszystko to co moim zdaniem na porządnym wyścigu znaleźć się powinno – zapisy przez internet, patronaty medialne, elektroniczny pomiar czasu, obsługę sędziowska i medyczną, bufety na trasach, gorący posiłek na mecie, pkt. z pomocą techniczna na trasie, mycie rowerów, możliwość zakupu pamiątkowych koszulek okolicznościowych i kolarskich.

W dużym skrócie to tyle. Teraz pora na WAS. Proszę o wypełnienie formularza:

Tomasz Rudnicki

Podziękowania

DSC_0033W dniu 5.09.2015r. odbył się IV ogólnopolski wyścig CykloOpawy Głuchołazy, który był zarazem finałową edycją Pucharu Polski MTB XCO. Organizatorem tych zawodów był Klub Turystyki Kolarskiej Ktukol, a impreza odbywała się pod patronatem Burmistrza Głuchołaz.
Gościliśmy w Głuchołazach najlepszych w Polsce zawodników uprawiających kolarstwo górskie, w olimpijskiej konkurencji cross country. Zabrakło jedynie uczestników Mistrzostw Świata MTB, którzy w tym czasie walczyli o medale w Andorze. Naszym zamiarem było stworzenie ciekawej imprezy sportowej w oprawie, jakiej taka ranga zawodów wymagała. Czy to nam się udało? Nie do mnie należy ocena.

W imieniu organizatora zawodów, klubu KTK Ktukol, serdecznie dziękuję zawodnikom, sędziom, trenerom, kibicom i sympatykom kolarstwa, za wspólne stworzenie ciekawego widowiska sportowego.
Panu Edwardowi Szupryczyńskiemu, Burmistrzowi Głuchołaz, za wiarę, że Ktukol organizacyjnie udźwignie każdą imprezę.
Dziękuję sponsorom, członkom KTK Ktukol i wolontariuszom za wsparcie i pomoc w organizacji.

Relację z zawodów, wyniki, informacje o współorganizatorach i sponsorach zawodów, zainteresowani bez trudu znajdą w mediach. Jednak przekaz z tych zawodów nie byłby pełny bez szczególnych podziękowań dla osób, bez których organizacja tych zawodów nie byłaby możliwa. Mowa o Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Głuchołazach oraz uczniach Zespołu Szkół i Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach, którzy pracowali w formie wolontariatu. Dzięki nim udało się w 2 godziny zbudować całe miasteczko zawodów: rozstawić 400 m płotków, postawić namioty, bramy i balony reklamowe oraz rozwiesić banery. Ci sami ludzie do końca zawodów zabezpieczali trasę, a w końcu w ciągu kolejnych 2 godzin ją posprzątali. Dziękuję. Udowodniliście, że z Wami można wszystko.

Serdecznie dziękuję
Pani Halinie Zielińskiej i Aleksandrowi Rajczyk za udostępnienie za darmo, na potrzeby organizacji zawodów, infrastruktury Hoteliku Sudety oraz za cierpliwość i ogrom dodatkowej pracy, jaką niosły za sobą tej rangi zawody.
Panu Marianowi Bryksy za możliwość zbudowania na prywatnej działce kawałka trasy wyścigu.
Pani Irenie Wolak, Komendant Maltańskiej Służby Medycznej w Nysie, za przekazane słodycze, które wywołały uśmiech na niejednej twarzy. I to nie tylko u dzieci. Dziękuję też za profesjonalne zabezpieczenie medyczne w trakcie zawodów.
Członkom KTK Ktukol za wielogodzinną pracę przed, w trakcie i po zawodach, a szczególności:
Mariuszowi Hefczycowi, który stworzył i w dniu zawodów prowadził biuro zawodów. Michałowi Rudnickiemu, który odpowiadał za zabezpieczenie trasy i był autorem większości materiałów graficznych związanych z zawodami.
Januszowi Maćkowskiemu, dzięki któremu żaden z uczestników zawodów nie chodził głodny.
Oraz innym, których nie udało mi się wymienić.

Do zobaczenia za rok. Mam nadzieję, że nasz wspólny wysiłek sprawi, że każda następna edycja bedzie lepsza od poprzednich.
Odpowiedzialny za organizację zawodów
Tomek Rudnicki

Patroni i sponsorzy